HUB

Nazywany jest również koncentratorem, multiportem lub multiplekserem.
Jest to urządzenie posiadające wiele portów służących do przyłącznia stacji roboczych zestawionych przede wszystkim w topologii gwiazdy.

hub1.jpg (8479 bytes)
Hub 8-portowy

W zależności od liczby komputerów przyłączonych do sieci może się okazać konieczne użycie wielu hubów. W sieci takiej nie ma bezpośrednich połączeń pomiędzy stacjami . Komputery podłączone są przy pomocy jednego kabla do centralnego huba, który po nadejściu sygnału  rozprowadza go do wszystkich linii wyjściowych.

hub2.gif (8735 bytes)
Hub w sieci. Informacja z jednej stacji jest rozsyłana do pozostałych.

Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż przerwanie komunikacji między jednym komputerem a hubem nie powoduje awarii całej sieci, ponieważ każda stacja posiada z nim oddzielne połączenie. Ponadto każdy pakiet   musi przejść przez hub, więc możliwa jest kontrola stanu poszczególnych odcinków sieci. Jednak uszkodzenia huba unieruchomi całą sieć.

Można wyróżnić huby pasywne i aktywne.
Hub pasywny jest tanim urządzeniem pełniącym funkcję skrzynki łączeniowej, nie wymaga zasilania.
Hub aktywny dodatkowo wzmacnia sygnały ze stacji roboczej i pozwala na wydłużenie połączenia z nią. Zasilanie jest wymagane.

Najczęstszym rodzajem kabla łączącego komputer i hub jest skrętka (10Base-T). Huby potrafią jednak dokonać konwersji sygnału pochodzącego z różnych mediów transmisyjnych. Dostosowują się też do różnych standardów sieciowych jak np. Ethernet, Token Ring, ATM.
Huby są na ogół przyłączane do innych hubów.

hub5.gif (11825 bytes)
Sieć z kilkoma hubami

 

Najnowsze urządzenia tego typu umożliwiają realizację zaawansowanych funkcji zarządzających, obsługę całego ruchu w dużej sieci, kontrolowanie jej stanu, monitorowanie pracy użytkowników. Posiadają też funkcję przełączania portów. Umożliwia ona łatwą rekonfigurację stacji roboczych i zarządzanie grupami roboczymi. Poszczególni użytkownicy z danej grupy nie muszą znajdować się fizycznie w obrębie jednego miejsca. Każdy port huba może być przypisany do dowolnego segmentu sieci.
Huby są obecnie powszechnie stosowane, ich cena nie jest wysoka. Coraz częściej jednak ich możliwości są niewystarczające i często łączone są ze switchami. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa przepustowość całej sieci.

 

hub3.gif (16046 bytes)
Internet sharing hub RE3046 firmy Relia.

Jest to specjalny, niedrogi hub umożliwiający wielu użytkownikom wspólny dostęp do Internetu (a także drukarek, CD-ROMów i innych zasobów). Przy czym, wystarczy posiadać tylko jeden numerek IP, jeden modem oraz linię telefoniczną , nie jest konieczny serwer Internetowy. Urządzenie zgodne jest ze standardem ISDN. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo kosztów firmom korzystającym z Internetu.

 

Ceny koncentratorów w USA (w $)

Koncentratory (na port)

1996

1997

1998

10Base-T

65

50

40

100Base-T

190

140

120

Token Ring

150

125

115

źródło: Gartner Group

 

Odnośniki do stron WWW o podobnej tematyce

  • forum.idg.pl/index.php?showforum=12
  • hfc.vector.com.pl/17655.xml
  • www.eyecity.j.com.pl/sites/infos/4,6.html
  • www.robomatic.pl/?id=enchaslo&idh=429


    Pytania kontrolne

    1. Do czego służy hub?

    2. Wyjaśnij pojęcia: hub aktywny i hub pasywny

    3. Opisz funkcję przełączanie portów.

    4. W jakich rodzajach sieci stosuje sie huby i w jakich topologiach?

  • Powrót