10BASE-2

Inaczej zwany cienkim koncentrykiem lub cienkim ethernetem.
Podstawowe parametry:  grubość: 0.25",  impedancja: 50 ohm, przepustowość: 10 Mb/s. Istnieje wiele sieci opartych na tym okablowaniu, jednak ze względu na większy koszt kabla i instalacji jest obecnie wypierane przez skrętkę.

  Cienki ethernet składa się z pojedynczego, centralnego przewodu miedzianego, otoczonego warstwą izolacyjną. Jest to kabel ekranowany, a więc odporny na zakłócenia. W celu osłony przesyłanych informacji przed wpływem pól elektromagnetycznych, jako ekran stosuje się cienką siatkę miedzianą.

10base2
Kabel 10Base-2

Maksymalna długość jednego segmentu sieci wykorzystującej 10Base-2 to 185 m, a przyłączonych do niego może być 30 komputerów. Zasięg ten można jednak zwiększyć za pomocą regeneratorów sygnału np. repeaterów.  Ilość segmentów jest ograniczona do 5, z tego 2 służą do przedłużenia, więc stacje mogą być przyłączone tylko do 3.
Każda z końcówek kabla tworzącego segment musi posiadać terminator (ogranicznik), z których jeden powinien być uziemiony. Jest to specjalne urządzenie zapobiegające odbiciu sygnału przesyłanego ze stacji  po dotarciu do końcówki, bez niego objawiałoby się to jako powtórzenie transmisji. Terminator absorbuje wszystkie  sygnały docierające na koniec kabla.

Terminator
Terminator

Kabel 10Base-2 wymaga także tzw. trójników umożliwiających dołączenie nowego urządzenia do sieci oraz pobieranie danych z medium. Znacznie zwiększa to awaryjność sieci, ponieważ łącza narażone są na uszkodzenie.
Do karty sieciowej 10Base-2 przyłącza się za pomocą złącza BNC.

10base2a.jpg (11143 bytes)
Złącze BNC

 

Tak więc przy tworzeniu sieci w oparciu o ten standard należy się zaopatrzyć we wszystkie wymienione urządzenia. Do gniazd na kartach sieciowych wkłada się trójniki i łączy kablem poszczególne stacje robocze. W wolne gniazdo trójnika mocuje się terminator. Przy dołączaniu nowej stacji roboczej do sieci należy odkręcić jeden z nich i w to miejsce wpiąć kabel prowadzący do nowego komputera. Terminator przykręca się teraz do trójniku przy jego karcie sieciowej. Instalacja terminatorów jest bardzo ważna, jego uszkodzenie doprowadza do awarii całej sieci.

Podstawowe zalety cienkiego ethernetu to niski koszt i prostota instalacji. Główne wady to: ograniczona współpraca z nowoczesnymi technologiami - medium to działa tylko przy prędkości do 10 Mb/s, nieodporność na uszkodzenia - przerwanie okablowania w dowolnym miejscu powoduje paraliż całej sieci, słaba skalowalność - rozbudowa sieci jest stosunkowo niewygodna. Poza tym różne rodzaje 10Base-2 mają różne właściwości elektryczne i dlatego mogą być ze sobą niekompatybilne.
Stosowany jest przede wszystkim w niewielkich sieciach lokalnych.

Oto przykład zastosowania kabla 10Base-2.

Zastosowanie 10base2 


Odnośniki do stron WWW o podobnej tematyce

 • http://pl.wikipedia.org/wiki/10BASE2
 • http://klub.chip.pl/atom/podstawy/bnc.html


  Pytania kontrolne

  1. Wymień podstawowe parametry cienkiego ethernetu.

  2. Jak zbudowany jest kabel 10Base-2?

  3. Po co stosuje się terminatory i trójniki?

  4. Jaki interfejs służy do przyłączania cienkiego ethernetu do karty sieciowej?

  5. Wymień wady i zalety kabla 10Base-2.


 • Powrót