REPEATER

Nazywany jest również wzmacniakiem lub regeneratorem.
Informacja przesyłana kablem ulega zniekształceniom proporcjonalnie do jego długości. Jednym z urządzeń, które wzmacnia i regeneruje sygnały przesyłane kablem jest repeater. Repeater służy więc do fizycznego zwiększania rozmiarów sieci . Zwykle zawierają one z kilka wzmacniaków.

repeater.jpg (7772 bytes)

Repeater 4-portowy

Repeater powtarza (kopiuje) odbierane sygnały i wzmacnia sygnał . Polega to na zwiększeniu poziomu odbieranego przebiegu falowego bez zmiany jego częstotliwości. Jest to najprostsze urządzenie tego typu. Może łączyć tylko sieci a takiej samej architekturze, używające tych samych protokołów i technik transmisyjnych. Potrafi jednak łączyć segmenty sieci o różnych mediach transmisyjnych.

rep.gif (7134 bytes)
Sieć z repeaterem

Instalacja repeatera jest bardzo prosta, nie wymaga on żadnej konfiguracji i jest przeźroczysty dla innych urządzeń sieciowych. Traktowany jest jako węzeł w każdym z przyłączonych do niego segmentów. Repeater dostosowuje się do do prędkości transmisji w sieci i przekazuje pakiety z taką samą szybkością, co powoduje, że jest wolniejszy od np. bridge'a.

Działa na poziomie warstwy fizycznej sieci, więc ma niewielkie możliwości.

Repeater w sieci

 

Jest urządzeniem nieinteligentnym, nie zapewnia izolacji między segmentami, nie izoluje też uszkodzeń i nie filtruje pakietów, w związku z czym informacja, często o charakterze lokalnym, przenika do pozostałych segmentów, obciążając je bez potrzeby. Dlatego też jego cena jest relatywnie niewysoka.
Repeatery wykorzystuje się obecnie w małych sieciach lokalnych.

Odnośniki do stron WWW o podobnej tematyce

http://en.wikipedia.org/wiki/Repeater http://compnetworking.about.com


Pytania kontrolne

1. Jaką funkcję pełni repeater w sieci?

2. Na jakiej działa warstwie?

3. Czy repeater posiada duże możliwości w porównaniu do innych urządzeń tego typu?

Powrót