SWITCH

Nazywany jest również przełącznikiem lub hubem przełączającym.
Switche stosuje się zwykle w sieciach opartych na skrętce. Są urządzeniem służącym do przyłączania stacji przede wszystkim w topologii gwiazdy, a także do rozładowania ruchu w sieci i wyeliminowania kolizji, w czym przewyższają bridge.
Posiadają zazwyczaj kilkanaście portów. Mogą być one wykorzystane do podłączenia stacji końcowych, innych przełączników, bądź hubów.

Switch
Switch 24-portowy

Switche umożliwiają zmniejszenie obciążenia w sieci, poprzez jej podział na mikrosegmenty i tzw. przełączanie (komutowanie). Polega to na tym, iż do jednego segmentu można przydzielić zaledwie jedną stacje roboczą, co znacznie redukuje rywalizację o dostęp do medium. Użytkownik otrzymuje wtedy całą szerokość pasma dla siebie. Każdy port switcha stanowi wejście do jednego segmentu sieci. Urządzenia te eliminują więc wąskie gardło w sieciach LAN związane z węzłami, przez które przekazywane są dane z centralnego serwera, a dalej rozprowadzane do odpowiednich stacji.
W efekcie pracy, przykładowo przełącznika posiadającego 10 portów, jest uzyskanie 10 niezależnych segmentów z całą szerokością pasma (np. pełnych 10 Mbps w przypadku 10Base-T).


Sieć jest podzielona na 3 segmenty i każdy serwer ma dostępne pełne pasmo transmisji

Nowoczesne, inteligentne switche posiadają dwa tryby przełączania: fast forward (zwany też cut-through) i store and foreward.
W fast forward odebrana ramka jest wysyłana natychmiast po otrzymaniu adresu docelowego. Powoduje to iż mogą zostać wysłane ramki z błędami lub biorące udział w kolizji.
W store-and-foreward ramka jest sprawdzana pod kątem sumy kontrolnej. Eliminowane są ramki błędne i biorące udział w kolizjach. Wadą tego trybu są jednak dość duże opóźnienia w transmisji.
Inteligentne przełączanie polega na tym, że standardowo przełącznik pracuje w trybie   fast forward, a gdy liczba błędów przekracza kilkanaście na sekundę, zaczyna automatycznie stosować metodę store-and-foreward. Gdy liczba błędów spada poniżej tego poziomu, przełącznik powraca do trybu fast forward.

Dodatkową i coraz ważniejszą cechą przełączników wyższej klasy jest możliwość budowania sieci wirtualnych VLAN. Oznacza to możliwość definiowania logicznych grup stacji roboczych, które mogą komunikować się ze sobą tak, jakby znajdowały się w jednej sieci lokalnej, niezależnie od ich fizycznej lokalizacji i od fizycznej struktury połączeń. Sieci wirtualne pozwalają na tworzenie bezpiecznych grup roboczych, zwiększenie efektywnej przepustowości sieci i rozdzielanie ruchu broadcastowego.
Do niedawna switche były  stosowane w połączeniu z hubami w średnich i dużych sieciach LAN, jednak obecnie często jako dużo bardziej efektywniejsze zastępują bridge i w mniejszych sieciach.

 

Switch ATM

Switch IBM 8285 Nways ATM

Nowy model z serii bardzo wydajnych switchów firmy IBM przeznaczonych dla standardu szybkich sieci ATM. Oferuje 12 portów ATM (rozszerzalnych do 48) o przepustowości 25 Mb/s i jeden 155 Mb/s , pełni rolę routera, potrafi emulować standardy Token Ring i Ethernet, umożliwia kompleksową obsługę dużych sieci. Jest zalecany przy prowadzeniu wideokonferencji.

 

 

Ceny przełączników sieciowych w USA (w $)

Przełączniki (na port)

1996

1997

1998

10Base-T

200

150

100

10/100Base-T

500

250

200

1000Base-T

-

3000

2500

Token Ring

1200

800

700

25-Mbps ATM

375

325

300

155-Mbps ATM

1000

750

675

źródło: Gartner Group


Odnośniki do stron WWW o podobnej tematyce

 • pl.wikipedia.org/wiki/Switch
 • www.erg.abdn.ac.uk


  Pytania kontrolne

  1. Do czego służą switche?

  2. Na czym polega mikrosegmentacja i przełączanie?

  3. Wymień i opisz techniki przełączania.

  4. Wytłumacz wyższość switchy nad hubami


 • Powrót